Bingley Grammar School

Our Governors

Contact our Governors by writing c/o the school at:

Bingley Grammar School, Keighley Road, Bingley West Yorkshire BD16 2RS


Governors Attendance 2014-15

Governors Attendance 2015-16

Governors Attendance 2016-17


Read about Governance at our school >>


Mr Chris Conderson – Foundation Governor

Also a Governor at Cottingley Village Primary School
Appointed by: The Foundation Trustees
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None
Start date: 01/04/2004
Term of office (4 years) ends: 20/03/2021
Member of: KS5 committee (Vice Chair), Finance, Buildings & Services committee (Vice Chair) and Leadership & Management committee
Faculty Links: Business & ICT and Modern Foreign Languages
Special Responsibility for: 6th Form, Safeguarding, Governing Body Chair

Mrs Angela Costello – Foundation Governor

Appointed by: The Foundation Trustees
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None
Start date: 29/04/2017
Term of office (4 years) ends: 24/03/2021
Member of: KS4 committee (Chair)
Faculty Links: Maths
Special Responsibility for: SEND

Mrs Kathryn Daniel – Foundation Governor

Appointed by: The Foundation Trustees
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None
Start date: 18/03/2010
Term of office (4 years) ends: 20/03/2021
Member of: KS3 committee
Faculty Links: English
Special Responsibility for: Peer Leaders

Mr Paul Frear – Foundation Governor

Appointed by: The Foundation Trustees
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None
Start date: 27/05/2012
Term of office (4 years) ends: 01/06/19
Member of: Finance, Buildings & Services committee
Faculty Links: English

Mr David Mann -Foundation Governor

Appointed by: The Foundation Trustees
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None
Start date: 01/09/2006
Term of office (4 years) ends: 16/09/2020
Member of: KS4 committee (Vice Chair), and Leadership & Management committee
Faculty Links: Maths, Governing Body Vice Chair

Mr David Markham – Foundation Governor Appointed by: The Foundation Trustees
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None Start date: 01/01/2003
Term of office (4 years) ends: 16/09/2020
Member of: KS3 committee (Vice Chair) and Leadership & Management committee
Faculty Links: Expressive & Performing Arts and Humanities
Special Responsibility for: More Able Students
Mr Giuseppe Rawling - Foundation Governor

Appointed by: The Foundation Trustees
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff:
 None
Start date: 24/04/2015
Term of office (4 years) ends: 24/04/2019
Member of: KS3 committee (Chair)
Faculty Links: Physical Education & Science
Special Responsibilities:  the Prevent agenda

Mr Graham Smith – Foundation Governor Appointed by: The Foundation Trustees
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None
Start date: 16/09/2016
Term of office (4 years) ends: 16/09/2020
Member of: Finance, Buildings & Services committee (Chair)
Faculty Links: Expressive & Performing Arts
Special Responsibility for: Pupil Premium
Mr Iain Taylor – Foundation Governor Appointed by: The Foundation Trustees 
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None
Start date: 18/03/2013
Term of office (4 years) ends: 18/03/2021
Member of: KS5 committee
Faculty Links: Physical Education and Science
Special Responsibility for: Risk Assessment for School Trips, 
Peer Leaders (substitute)
Miss Sarah Anderton  - Parent Governor Appointed by: Election By Parents
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None
Start date: 29/03/2017  
Term of office (4 years) ends: 29/03/2021
Member of: 
Faculty Links: 
Mrs Rachel Bradbury – Parent Governor Appointed by: Election by Parents
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None
Start date: 24/04/2013
Term of office (4 years) ends: 29/03/2021
Member of: KS5 committee (Chair)
Mr Craig Barrow– Parent Governor

Appointed by: Election by Parents
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None
Start date: 01/04/2015  
Term of office (4 years) ends: 01/04/2019
Member of: KS4 committee

Mrs Tracy Whitaker – Parent Governor  Appointed by: Election by Parents
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None
Start date: 29/03/2017  
Term of office (4 years) ends: 29/03/2021
Member of: 
Mr Aftab Ilahi –
Staff Governor
Appointed by: Election by Staff
Relevant Business Interests: Teacher at BGS
Relatives who are school staff: None
Start date: 01/05/2015  
Term of office (4 years) ends: 01/05/2019
Member of: KS4 committee
Mr Luke Weston –
Ex Officio Governor
Appointed by: Statutory appointment 
Relevant Business Interests: Headteacher at BGS
Relatives who are school staff: None
Start date: 16/09/2012  
Term of office (4 years) ends: Automatic
Member of: Finance, Buildings & Services committee and Leadership & Management committee
Special Responsibility for: Headteacher
Mr John Tucker -
Co-opted Governor
Appointed by: The Governing Body
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None
Start date: 01/06/2015  
Term of office (4 years) ends: 01/06/2019
Member of: Finance, Buildings & Services committee and KS3 committee
Special Responsibility for: Looked After Children
Mr Mark Startin –
LEA Governor
Appointed by: BMDC
Relevant Business Interests: None
Relatives who are school staff: None
Start date: 19/04/2014  
Term of office (4 years) ends: 19/04/2018
Member of: KS4 committee
Faculty Links: Business & ICT
Special Responsibility for: IT Strategy Group